Dotacje na e-biznes

Jeśli firma funkcjonuje w obszarze IT, czyli prowadzi biznes elektroniczny lub świadczy usługi elektroniczne typu B2B, może starać się o uzyskanie dotacji z funduszy europejskich. Takie fundusze oferuje zwłaszcza Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, w skrócie PO IG. Dotacje z tego programu rozpisane są na lata 2007-2013 i są dostępne dla wszystkich małych i mikro firm, które działają w branży IT.

dotacje na ebiznesWarunki, jakie należy spełnić dla otrzymania dotacji, nie są trudne. Nabór wniosków wciąż trwa, zaś pula środków finansowych do wzięcia dla przedsiębiorców, jest znaczna. Wystarczy jedynie przygotować dobry wniosek i czekać na jego rozpatrzenie. Przedsiębiorca mający pytania, może zadzwonić na infolinię instytucji wdrażającej, albo skorzystać z pomocy serwisów internetowych traktujących o funduszach.

W ramach działania 8.1. PO IG Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje dofinansowanie usług elektronicznych dla sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W każdym województwie przedstawicielem PARP odpowiadającym za kontakty z wnioskodawcami i przyjmowanie wniosków, są Regionalne Instytucje Finansujące. Działanie 8.1. przeznaczone jest na dofinansowanie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej. Polega ono na refundacji wydatków kwalifikowanych, które zostały poniesione na realizację danego projektu. Druga ważna wskazówka, na samym początku planowania projektu jest taka, że najpierw trzeba złożyć wniosek, a dopiero później można rozpoczynać realizację przedsięwzięcia. Jeśli zostanie ono rozpoczęte przed złożeniem wniosku, agencja może go odrzucić.

Beneficjentami dofinansowania w ramach działania 8.1. PO IG są mali i mikro przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę nie dłużej niż rok. Można więc powiedzieć, że jest to typowa pomoc na start dla firm świadczących e-usługi. Dodatkowo, projekty mogą być objęte wsparciem przez okres nie dłuższy niż 2 lata. Wydatkami kwalifikującymi się do refundacji są nakłady poniesione w związku z przygotowaniem, wdrożeniem i świadczeniem usług elektronicznych.

Wysokość wsparcia unijnego dla każdego projektu musi mieścić się w granicach od 20 tys. zł do 1 mln zł. Poziom dotacji może obejmować nawet 85% wartości całego projektu.

Ze środków pochodzących z działania 8.1. PO IG wykluczone jest finansowanie projektów, które polegają na świadczeniu usług takich jak hosting, poczta elektroniczna, czy też rejestracja i utrzymanie domen.

Usługa mogąca być zaliczona do e-usług w myśl definicji z rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego musi być:

• świadczona w sposób zautomatyzowany przy użyciu technologii informacyjnych,

• dostępna w publicznych sieciach telekomunikacyjnych,

• dostępna na indywidualne żądanie usługobiorcy

• dostępna bez obecności stron w trakcie jej realizacji.

Nabór wniosków odbywa się na zasadach tzw. rund aplikacyjnych, czyli Instytucja Wdrażająca, w tym przypadku PARP, ogłasza kolejne terminy naboru wniosków, aż do całkowitego wyczerpania środków. Ogólnie rzecz ujmując, do wzięcia przez małych i mikro przedsiębiorców jest blisko 390 mln euro. Tyle bowiem wynosi cały budżet działania na lata 2007-2013.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

28 Komentarze

 1. patryykk16 mówi

  nie wiedzielem o tym :) przydatna wiadomosc:)

 2. -pccking mówi

  żeby dostać to chyba trzeba mieć dobry biznes plan

 3. -pccking mówi

  Ciekawe czy właściciele portalu też pozyskali fundusze na rozruch serwisów w taki sposób.

 4. 88luker mówi

  Jakby to opisali byłoby z pożytkiem dla odwiedzających serwis :)

 5. -pccking mówi

  heh udany to jest serwis np money.pl ,

 6. -pccking mówi

  A ten serwis jak na razie się rozwija i czy będzie udany czy też nie dowiemy się w przyszłości.

 7. -pccking mówi

  No dobrze by było jak by ukazali jak to rozpoczęli ich przygodę z serwisem pisząc artykuł o tym itp .

 8. 88luker mówi

  Przede wszystkim nikt nie miałby wątpliwości co do jego autentyczności :)

 9. -pccking mówi

  No raczej nie chyba że nawymyślali by że robią ta stronę charytatywnie by polepszyła wiedzę i pracowników pracodawców i przyszłych ludzi którzy myślą o założeniu działalności .

 10. -pccking mówi

  To wtedy za pewne pewien człowiek „miał by wątpliwości co do autentyczności „

 11. -pccking mówi

  Ale tak na poważnie temat by by dobry . lecz wątpię by by sie chciało autorowi czytać około 3000 tysięcy komentarzy . by skorzystać z tego typu pomysłu .

 12. -pccking mówi

  A tak na marginesie konkurs jest do 31 dnia miesiaca czy do 31 maja do godziny 23.59 ?

 13. edytka1120 mówi

  Fajne jest to że nie ma utrudnień w związku z pozyskaniem tych dotacji.

 14. -pccking mówi

  Jak to nie ma Dotacje z tego programu rozpisane są na lata 2007-2013 i są dostępne dla wszystkich małych i mikro firm, które działają w branży IT.
  trzeba działać w branży by je dostać . i zresztą ilość zgłoszeń jest większa od możliwości przydziału tych ze dotacji.

 15. edytka1120 mówi

  Zgadzam się , jest to naprawdę utrudnienie w dostaniu tej dotacji .

 16. -pccking mówi

  patrząc na : „Ogólnie rzecz ujmując, do wzięcia przez małych i mikro przedsiębiorców jest blisko 390 mln euro. Tyle bowiem wynosi cały budżet działania na lata 2007-2013.”
  To tak naprawdę kropla w morzu potrzeb.

 17. asdfgm mówi

  Nie wszystkie przedsiębiorstwa sie o tej dotacji dowiedzą, część się nie zgłosi po nią, więc biorąc to pod uwagę pula jest spora.

 18. -pccking mówi

  Komu zależy to się zgłosi a patrząc ze e-biznes jest jednym z najlepiej rozwijających sie branż w Polsce na pewno chętnych jest masa która dobrze wie o takim rodzaju dotacji

 19. asdfgm mówi

  Ale jak nie wie nic na ten temat to się nie zgłosi, chociaż jakby się dowiedział to by mu zależało.

 20. grazka mówi

  Faktycznie najpierw trzeba zapoznać się z przepisami dotyczącymi wzięcia dotacji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.