Jak zoptymalizować proces logistyczny?

Głównym problemem logistycznym, z jakim na ogół stykają się polskie firmy, są puste przebiegi taborów samochodowych. Niestety, ale takie sytuacje wywołują powstanie zupełnie zbędnych kosztów w przedsiębiorstwie, których można przecież skutecznie uniknąć. Skala problemu jest znaczna, na co wskazują wyniki badań statystycznych. Puste przebiegi generują koszty, ale są na szczęście skuteczne sposoby na ich uniknięcie. Trzeba jedynie doprowadzić do zoptymalizowania procesu logistycznego w przedsiębiorstwie.

Kłopoty z optymalizowaniem procesów logistycznych mają w Polsce przede wszystkim przedsiębiorstwa produkcyjne. Wytworzone przez siebie towary transportują do hurtowni i innych odbiorców, ale wracają do firmy bez ładunku. Tu właśnie pojawiają się zbędne koszty. Dobrze przemyślane i zorganizowane transportowanie pozwala na ich obniżenie, ale wymaga to wykorzystania w toku prowadzenia działalności gospodarczej innowacyjnych rozwiązań. Maksymalna redukcja pustych przebiegów jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.

Dane statystyczne pokazują, że przewozy zarobkowe i gospodarcze są obarczone kosztami związanymi z pustymi przebiegami. Z takimi problemami stykają się przede wszystkim przewozy krajowe. Oznacza to, że polskie firmy nie do końca wiedzą, jak przeprowadzić na gruncie swojej działalności optymalizację procesu logistycznego.

Jednym ze sposobów na optymalizację transportu w firmach produkcyjnych jest znalezienie partnerów biznesowych. Zawiązanie z nimi współpracy pozwala na skuteczne ograniczenie liczby pustych przebiegów swojego taboru samochodowego. Na taki krok decydują się w chwili obecnej nie tylko firmy spedycyjne, czy trudniące się transportem, ale również przedsiębiorstwa typowo produkcyjne. Na rynku funkcjonują firmy kojarzące biznesowo partnerów przy organizacji procesów logistycznych. Poszukują one również i innych, zupełnie nowych możliwości optymalizacji kosztów transportu.

Jeśli przedsiębiorstwo produkcyjne ma własny tabor samochodowy do przewozu ładunków, czy transportowania surowców, to w drugą stronę może ono wykorzystać swoje samochody do realizacji zleceń innych firm. Takie działanie pozwala nie tylko na zmniejszenie kosztów generowanych przez puste przebiegi, ale i na dodatkowy zarobek. Trzeba tylko znaleźć partnera, który będzie chciał na bieżąco, regularnie korzystać z tego typu usług. Na początek nie należy nastawiać się na zwiększenie dochodów przedsiębiorstwa o znaczny procent, ale z czasem sytuacja ta może ulec zmianie.

Optymalizację procesów logistycznych może dać również korzystanie z zewnętrznych usług transportowych. Takie przedsiębiorstwa samodzielnie organizują przewozy ładunkowe w taki sposób, aby nie było mowy o pustych przebiegach. Jeśli przedsiębiorstwo produkcyjne nie dysponuje własnym taborem, to wybór transportowej firmy zewnętrznej jest dla niego koniecznością. Warto jednak zdecydować się na skorzystanie z usług firmy optymalizującej procesy logistyczne, ponieważ zwykle jej usługi są korzystniejsze pod względem finansowym dla klienta.

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

37 Komentarze

 1. michal88sjz mówi

  dobra logistyka to połowa sukcesu ;)

 2. nocturna666 mówi

  Logistyka nadal jedną z „cichych” działalności. Od niedawna zaczęto używać tego stwierdzenia w odniesieniu do każdej gałęzi gospodarki. Kiedyś spotykano ją głównie w tematach wojskowych. W praktyce jednak wiele programów logistycznych nie jest stosowanych. Polega się na doświadczeniu i aktualnej sytuacji na rynku.

 3. Sergiusz mówi

  Logistycznie rzecz biorąc, logistyka jest potrzebna :D

 4. -pccking mówi

  Super strona!! ciekawe artykułu wszystko jest co trzeba wiedzieć .!!

 5. -pccking mówi

  mam nadzieje że to nie jakiś bubel , bo w sumie podjąłem rękawice i zapowiada sie miedzy nami ostra batalia na komentarze.

 6. 88luker mówi

  Na pewno artykuły są wartościowe i to już jest jakiś pozytyw :)

 7. -pccking mówi

  No to ten klucz o którym piszesz to musi być uniwersalny chyba , bo w każdej dziedzinie sie pojawia heh tego typu stwierdzenie:P

 8. -pccking mówi

  No pierwsze dwa miejsca na pewno przypadną nam ale zobaczymy w jakiej kolejności .

 9. -pccking mówi

  No do 31 jest dużo czasu jeszcze .

 10. -pccking mówi

  jak coś jest do wszystkiego jest do niczego . W warszawie tego was nie uczą ?:P

 11. -pccking mówi

  zoptymalizowanie polega na doświadczeniu i aktualnej sytuacji na rynku.

 12. Maja mówi

  najlepiej z kims o tym porozmawiac albo do urzędu

 13. grazka mówi

  Jeśli ktoś z głową czuwa nad zagadnieniem logistyki w firmie to wszystko się kręci tak jak trzeba. Bez pustych przebiegów.

 14. edytka1120 mówi

  Znalezienie partnera biznesowego w każdej dziedzinie przynosi ułatwienia.

 15. -pccking mówi

  No tak jak w artykule jednym ze sposobów na optymalizację transportu w firmach produkcyjnych jest znalezienie partnerów biznesowych lecz jest też kilka innych sposób i w sumie ten artykuł można by rozbudować o inne przykłady.

 16. asdfgm mówi

  Rzeczywiście tiry wywożące produkty za granicę, często wracają puste, a to generuje dodatkowe koszty. Ale znalezienie partnera biznesowego nie jest łatwe.

 17. edytka1120 mówi

  Zgadzam się , jest bardzo trudno w dzisiejszych czasach znaleźć partnera a warto to zrobić.

 18. -pccking mówi

  Jak by to było takie łatwe to firmy transportowe by nie plajtowały , trzeba dużo sie namyśleć i starać by zoptymalizować procesy logistyczne

 19. 88luker mówi

  Znasz firmy transportowe, które ogłosiły upadłość, podaj przykład ?

 20. -pccking mówi

  np Trans – południe . po za tym bez zoptymalizowania procesów logistycznych czeka to wiele jeszcze firm.

 21. sola mówi

  Szkoda, że o takich praktycznych aspektach nie mówi się na studiach. Nie byłoby takich problemów.

 22. 88luker mówi

  Główny zarzutem wobec studiów jest często zbyt mało zajęć praktycznych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.