Towar zakodowany – identyfikacja przy pomocy fal radiowych

Zdecydowanie najbardziej powszechnym sposobem identyfikacji produktów w sklepach są kody kreskowe, aczkolwiek przyszłością w tym zakresie jest tzw. technologia RFID, która wykorzystuje fale radiowe.

Wielkopowierzchniowe obiekty handlowe mają bardzo szeroki asortyment i dużą rotację produktów, dlatego też wprowadzenie automatycznej identyfikacji produktów byłoby rozwiązaniem korzystnym pod względem ekonomicznym i funkcjonalnym. Z reguły stosowana jest identyfikacja poprzez standardowe kody kreskowe, ale w przyszłości w Polsce być może zostanie wprowadzony system „Funk MDE”, który pozwoli na ewidencjonowanie dostaw w momencie ich fizycznego przyjmowania, z wykorzystaniem przenośnych urządzeń stosujących łączność radiową, a nie przy pomocy dokumentacji papierowej.

rfidProdukty stojące na półkach w hipermarketach posiadają kody kreskowe naniesione przez ich producentów. W sieci handlowej stosowany jest system wymieniający dane pomiędzy centralą firmy, a jej poszczególnymi placówkami. System ten obejmuje pełny obieg towaru, od logistyki (przyjęcie towaru), poprzez sprawdzenie ceny przez klienta, aż po kasę. Jeśli zastosowana zostaje automatyzacja procesów, przyspieszeniu ulega załadunek i rozładunek, a dodatkowo zostają wyeliminowane błędy w ewidencji.

Zastosowanie kodów kreskowych umożliwia szybką i co najważniejsze – bezbłędną lokalizację palet i opakowań w halach magazynowych. Za pomocą kodu kreskowego identyfikowane są produkty pochodzące od dostawcy dzięki odczytowi informacji o numerze własnym zamówienia, kodzie identyfikacyjnym produktów, dostarczonej ilości czy nazwie i adresie dostawcy. Taka sytuacja ułatwia ustalenie, jaka partia produktów została doręczona oraz czy zaistniały nieprawidłowości w realizacji zamówienia. Natomiast, oznakowanie opakowań jednostkowych umożliwia ewidencję sprzedaży towarów w kasie rejestrującej z czytnikiem kodów, w jaką wyposażone są markety. Automatyczne skanowanie kodów i wczytywanie danych na ich podstawie pozwala na skrócenie kolejek w sklepach. Pamiętajmy, że wpisywanie ręczne kodów na kasie generuje pewne nieprawidłowości, co nie ma miejsca przy skanowaniu kodów automatycznie.

W mniejszych placówkach handlowych w zastosowaniu jest identyfikacja, gdzie oznakowania nanoszone są bezpośrednio w obiekcie. Wykorzystywane są przy tym metkownice etykietujące daną partię towaru. W użyciu są też systemy oparte na bezprzewodowej sieci Wi-Fi, które wprowadził w Polsce francuski ITM. Technologia elektronicznego wyświetlania cen pozwala na ich modyfikację bez konieczności angażowania ku temu pracowników działu sprzedaży. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie ceny produktów na półkach są zawsze takie same, jak w systemie kasowym. Dodatkowo, wyeliminowano konieczność drukowania nowych etykiet dla zmieniających się cen.

Coraz częściej mówi się o wzrastającej konkurencji dla tradycyjnych systemów kodów kreskowych, chociażby ze strony technologii RFID (Radio Frequency Identification). System ten przeprowadza identyfikację towaru używając fal radiowych. Dzięki niemu możliwe jest przesyłanie danych bez konieczności zbliżania towaru do czytników. Dotychczas takie systemu stosowano przede wszystkim w logistyce i systemach magazynowych.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

24 Komentarze

 1. -pccking mówi

  Super strona!! ciekawe artykułu wszystko jest co trzeba wiedzieć !!!

 2. -pccking mówi

  Ciekawa technologia

 3. -pccking mówi

  ale za niedługo wszystko będzie transmitowane przez te fale radiowe zastanawia mnie tylko jedno czy to rzeczywiście bezpieczne dla ludzkiego zdrowia

 4. 88luker mówi

  Jeśli chodzi zaś o „wielkopowierzchniowe obiekty handlowe” to dla mnie jest to skojarzenie z supermarketami :)

 5. -pccking mówi

  Co ty masz za monitor 40 cali przecież nic tam prawie nie widać na tym zdjęciu .

 6. -pccking mówi

  A dla mnie z czymś większym niż supermarket.

 7. edytka1120 mówi

  Jestem w szoku , identyfikacja falami radiowymi to coś nadzwyczajnego.

 8. asdfgm mówi

  No ciekawe kiedy to wprowadzą? czy na razie to czysta teoria?

 9. edytka1120 mówi

  No możliwe że w Polsce już niedługo się to pojawi, oby jak najszybciej

 10. grazka mówi

  Ciekawe czy po wprowadzeniu tej identyfikacji rzeczywiście zmniejszy się ilość dokumentacji papierowej?

 11. asdfgm mówi

  Pewnie częściowo się zmniejszy, ale część dokumentów musi być w formie papierowej.

 12. -pccking mówi

  Na pewno usprawni to działanie identyfikacji towaru

 13. asdfgm mówi

  Ale najprawdopodobniej pracowników nawet nie potrzebnych nie zwolnią;P

 14. sola mówi

  a pojawiają się już nowsze metody niż RFiD

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.