Tryb przeprowadzania badań rynkowych

Wprowadzając nowy produkt lub usługę na rynek, albo rozpoczynając działalność gospodarczą w konkretnym sektorze, warto uprzednio przeprowadzić profesjonalne badania rynkowe. Generalnie takie działania powinny poprzedzać każde podejmowanie ważnych decyzji biznesowych na gruncie przedsiębiorstwa, niemniej jednak wielu biznesmenów nie chce tracić czasu na wykonywanie badań, albo żal im na to pieniędzy. Nie jest to dobre postępowanie i może doprowadzić do dużych strat finansowych, jeśli na przykład grupa docelowa dla produktu będzie niewłaściwie dobrana.

badania rynkoweCzym są badania rynkowe?

Badania rynkowe są elementem realizacji strategii marketingowej firmy. Dają one wiedzę o rynku docelowym, która jest niezbędna dla wprowadzania nowego produktu na rynek. Na podstawie informacji uzyskanych za pośrednictwem badań rynkowych można planować strategię marketingową dla całego przedsiębiorstwa – zarówno dla tego, które już funkcjonuje, jak i dla tego, które dopiero zaczyna prowadzenie działalności gospodarczej. Wielu przedsiębiorców nie wie, w jaki sposób zabrać się za przeprowadzanie badań rynkowych, a na przykład nie dysponuje odpowiednią sumą pieniędzy dla wynajęcia profesjonalnej firmy badawczej.

Jak przeprowadzić badania rynkowe?

Pierwszym krokiem prowadzącym do przeprowadzenia badań rynkowych, jest precyzyjne określenie rynku docelowego, na którym przedsiębiorstwo zamierza prowadzić działalność lub do którego chce skierować swój nowy produkt bądź usługę. Rynkiem docelowym jest grupa osób, którym chcemy wypromować, zareklamować i w konsekwencji finalnie sprzedać produkt. Rynek docelowy określa się na podstawie:

• Demograficznej charakterystyki obszaru,

• Wrażliwość klientów na cenę,

• Przedziału wiekowego docelowych klientów,

• Płci docelowych klientów, ich statusu majątkowego, sytuacji rodzinnej,

• Rodzaju produktu – sezonowy, codziennego użytku itp.

Zgromadzone na tej podstawie informacje wyznaczają konkretny rynek docelowy, na który w przyszłości przedsiębiorca będzie kierował wszelkie działania marketingowe.
Następnym krokiem jest opracowanie najbardziej efektywnego planu dla pozyskiwania informacji o grupie docelowej. Przedsiębiorca musi określić wszelkie sposoby dotarcia do niej i poznania jej preferencji i opinii dotyczących produktu lub usługi. Należy traktować to jako kluczowy składnik badań rynkowych.

Podział badań rynkowych

Ogólnie rzecz ujmując, badania rynkowe dzielą się na jakościowe i ilościowe. Jakościowe są bardziej dokładne i opisowe, za to badania ilościowe dają solidne wyniki statystyczne, które mogą posłużyć do opracowania dobrych planów finansowych na przyszłość. Aby poznać odczucia klientów oraz zidentyfikować ich potrzeby związane z produktem lub usługą, najlepiej przeprowadzić badania jakościowe. Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie dają one informacji nadających się do ujęcia statystycznego. Można tu zaliczyć kilka metod przeprowadzania badań, na przykład metodę wywiadu indywidualnego czy fokusowego.

Z kolei, badania ilościowe to na przykład ankiety przeprowadzane osobiście lub telefonicznie. Aby otrzymać miarodajne wyniki korzystając z takich metod badawczych, trzeba wybrać reprezentatywną grupę respondentów.
Po przeprowadzeniu odpowiednich badań rynkowych pozostaje ich analiza i interpretacja.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

26 Komentarze

 1. patryykk16 mówi

  bardzo wazne sa te badania w reaalizacji okreslonych zadan we firmie

 2. Sergiusz mówi

  Badanie rynkowe, ankiety, sondaże-to jest to, co lubię :)

 3. 88luker mówi

  Badania rynkowe pomagają na dopasowanie profilu produktu do potrzeb konsumentów :)

 4. -pccking mówi

  Jasno i ciekawie napisany artykuł

 5. ambitiouslyxcrazy mówi

  Wciągająco i jasno napisane .

 6. -pccking mówi

  oo tego słowa mi brakło wymagający.

 7. -pccking mówi

  poświecenia czasu:)

 8. 88luker mówi

  Podoba mi się ilustracja do artykuły, ma wewnętrzną głębie :)

 9. -pccking mówi

  no podwójne dno . a zaraz wszystko uchwycone w sposób mistrzowski , fotograf sie postarał haha.

 10. -pccking mówi

  oraz coraz więcej komentarzy nowych użytkowników.

 11. -pccking mówi

  Chyba że wszyscy czekają na ostatnią chwile ,

 12. -pccking mówi

  i nic teraz nie komentują.

 13. -pccking mówi

  Albo uznali że to bardzo czasochłonne i i zrezygnowali w tym miesiącu z walki o tytuł.

 14. grazka mówi

  Nie można pomijać badań rynkowych. Jest duże prawdopodobieństwo, że nie trafimy ze swoim produktem do odpowiedniego odbiorcy. Myślę, że wydane na ten cel pieniądze nie będą stracone, a wręcz przeciwnie, przyniosą wymierne korzyści dla firmy.

 15. asdfgm mówi

  Ale ważne jest też odpowiednie dobranie osób do przeprowadzania takich badań. Nie raz widzialam jak ankieterzy sami wypełniali swoje ankiety, żeby mieć więcej, bo płacono im od przeprowadzonego badania.

 16. -pccking mówi

  Co wy piszecie :P Badania rynkowe są elementem realizacji strategii marketingowej firmy.
  na przykład mamy firme która sprzedaję artykuły budowle , szefostwo wysyła swojego pracownika na badnie rynkowe do konkurencji , pracownik spisuje ceny poszczególnych produktów u konkurencji i wraca z gotowym badaniem rynkowym do szefa ten wyciąga z tego wnioski i np obniza lub wyrównuje ceny z cenami konkurencji .

 17. edytka1120 mówi

  Badania rynkowe pomagają w rozwoju marketingu i coraz więcej ich w Polsce.

 18. asdfgm mówi

  No nie do końca to tak jest pccking, bo w artykule mamy:” Rynek docelowy określa się na podstawie:
  • Demograficznej charakterystyki obszaru,
  • Wrażliwość klientów na cenę,
  • Przedziału wiekowego docelowych klientów,
  • Płci docelowych klientów, ich statusu majątkowego, sytuacji rodzinnej,
  • Rodzaju produktu – sezonowy, codziennego użytku itp.”
  Po co w takim razie pracodawca, chcąc zbadać konkurencję miałby robić powyższe kroki?;P

 19. -pccking mówi

  „wprowadzając nowy produkt lub usługę na rynek, albo rozpoczynając działalność gospodarczą w konkretnym sektorze, warto uprzednio przeprowadzić profesjonalne badania rynkowe.”
  ale jak się już jest w tej branży to w celu określenia poziomu oraz staniu sie bardziej konkurencyjnej wysyła swoich pracowników w czasie pracy na tak zwane „badanie rynków do konkurencji ” na przykładzie mojego kolegi który pracuje w nomi zostaje wysłany do sklepów konkurencyjnych typu castorama polskie składy budowlane mrówka itp z listą produktów oraz cenami jakie są w nomi jego zadanie polega na tym żeby porównać jak najwiecej cen od konkurencji w celu . wdrożenia akcji konkurencyjnej wobec tych że innych sklepów.

 20. 88luker mówi

  Badania rynkowe mają za zadanie ocenić potrzeby rynku :)

 21. -pccking mówi

  Warto wspomnieć o tym że „badania rynkowe dzielą się na jakościowe i ilościowe. Jakościowe są bardziej dokładne i opisowe, za to badania ilościowe dają solidne wyniki statystyczne, które mogą posłużyć do opracowania dobrych planów finansowych na przyszłość.”

 22. Magdalena mówi

  badania marketingowe są bardzo ważne dla firm i konsumentów , w momencie gdy potencjalny klient wyraża swoją opinię można powiedzieć że ulepsza ten produkt czy też usługę

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.