Świadczenia urlopowe

Świadczenia urlopowe mają charakter dobrowolny i pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników, może, aczkolwiek nie musi, ich wypłacać. Pracodawca samodzielnie decyduje, czy utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i wypłacać z niego swoim pracownikom jednorazowe świadczenia urlopowe. Najczęściej, fundusz socjalny jest zakładany w firmach o stabilnej, dobrej kondycji finansowej, które po prostu stać na to.

Do wypłaty świadczeń urlopowych są zobowiązane niektóre podmioty, do których zalicza się pracodawców zatrudniających nauczycieli na podstawie przepisów Karty Nauczyciela. Wszyscy pozostali przedsiębiorcy jeśli nie chcą, nie muszą wypłacać świadczenia urlopowego, ani tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Muszą jednak dojść do porozumienia w tej sprawie ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Brak świadczeń urlopowych i funduszu socjalnego powinien zostać wpisany w zakładowy układ zbiorowy pracy lub w regulaminie wynagradzania pracowników.

świadczenia urlopowe

Dla tych pracodawców, którzy nie są objęci układem zbiorowym pracy, ani nie muszą wydawać regulaminu wynagradzania, istnieje konieczność przekazania pracownikom informacji w odpowiedniej formie, o braku świadczeń urlopowych, w pierwszym dniu miesiąca danego roku kalendarzowego.

Pracownik może otrzymać świadczenie urlopowe od pracodawcy, jeśli spełni określone warunki konieczne. Mianowicie, musi on korzystać z urlopu wypoczynkowego w wymiarze przynajmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Przepisy prawa pracy określają, że nie ma znaczenia, czy pracownik wykorzystuje przy tym urlop zaległy czy bieżąco mu przysługujący. Świadczenie urlopowe można otrzymać tylko raz do roku, chyba że pracownik jest zatrudniony w kilku firmach. Wówczas to ma prawo do otrzymania świadczenia urlopowego od każdego pracodawcy, u którego jest zatrudniony.

Świadczenie urlopowe powinno zostać wypłacone nie później, niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie przez pracownika urlopu wypoczynkowego w wymiarze minimum 14 dni kalendarzowych. Oznacza to, że świadczenie urlopowe powinno zostać przekazane pracownikowi tuż przed pójściem przez niego na urlop wypoczynkowy.

Pracodawca, który zdecyduje się na wypłatę świadczeń urlopowych dla swoich pracowników, może sam określić ich wysokość. Jest ona na ogół ustalana proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Nie może być ona jednak wyższa od odpisu podstawowego, właściwego dla rodzaju zatrudnienia pracownika. Wysokość odpisu podstawowego wynosi na jednego zatrudnionego 37,5% przeciętnego wynagrodzenia na miesiąc w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, zakładając jednocześnie, że przeciętne wynagrodzenie w tym czasie było kwotą wyższą przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Wymiar świadczenia urlopowego nie jest uzależniony od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy, ani od okresu zatrudnienia ogólnego.

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

58 Komentarze

 1. -pccking mówi

  ” może, aczkolwiek nie musi, ich wypłacać.” ta sentencja jest ważna bo przeważnie jest tak ze pracodawca wybiera ta drugą opcje .

 2. -pccking mówi

  Ale ciekawy artykuł widzę ze redakcja powierzchownie czyta komentarze i uaktualnia braki niektórych zagadnień .

 3. -pccking mówi

  Teraz czekamy na komentarze lukera:P

 4. 88luker mówi

  Nie podoba mi się ta granica 20 pracowników, jest ona dość problematyczna !

 5. 88luker mówi

  Chociaż w ogóle w prawie pracy najtrudniejsze jest właśnie – zbiorowe prawo pracy i jego uregulowania :)

 6. -pccking mówi

  Nie czekam mam nadzieje że spali Ci sie komputer lub jakieś inne nieszczęście Ci się przytrafi:) nic osobistego :)tylko czysty biznes:)

 7. -pccking mówi

  Dlaczego problematyczna?

 8. -pccking mówi

  Prawo pracy z roku na rok jest bardziej dopracowywane, by było korzystne i uczciwe zarówno dla pracownika i pracodawcy jak i dla całego państwa.

 9. -pccking mówi

  Najlepiej wybierać przedsiębiorstwa lub instytucje państwowe lub wielkie korporacje gdy się ma odpowiednie kwalifikacje .

 10. 88luker mówi

  Nie powiedziałbym, że prawo pracy jest jakoś super dopracowane…

 11. 88luker mówi

  Skoro blisko mniej niż połowa osób w Polsce ma umowę o pracę…

 12. 88luker mówi

  Takie instytucje jak – umowa o dzieło czy umowa – zlecenie destabilizują rynek…

 13. -pccking mówi

  nie mówię że jest super dopracowane bo ciągle sie nad nim pracuje ale jest aktualizowane by było korzystne dla wszystkich ,

 14. -pccking mówi

  Akurat ten dział prawa bardzo lubie.:)

 15. -pccking mówi

  absolutne brednie piszesz , co do destabilizacji rynku . pewne zadania by były wykonane potrzebuje tego typu umowy pomyśl chłopie , dam Ci przykład : chcesz sobie wstawić pomnik do ogrodu wiec zwracasz sie do typa o wykoanie rzezby nie zatrudniasz go na umowe o prace tylko na umowe o dzieło .

 16. -pccking mówi

  A co do :
  Zastępując umowę o pracę umową cywilnoprawną, np. o dzieło, w sytuacji, gdy powinna zostać zawarta umowa o pracę popełniasz wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Inspektor PIP może Cię za nie ukarać mandatem karnym w wysokości do 2.000 zł, a jeśli odmówisz jego przyjęcia lub inspektor uzna wymierzoną karę za niewystarczającą, skieruje przeciwko Tobie wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego. Grozi Ci wówczas kara do 30.000 zł. Dodatkowo inspektor pracy zobowiąże Cię w wystąpieniu do zawarcia umowy o pracę z zatrudnionym dotychczas na podstawie umowy cywilnoprawnej. O terminie i sposobie wykonania wniosków objętych takim wystąpieniem musisz powiadomić inspektora PIP w terminie przez niego określonym, nie dłuższym niż 30 dni.

 17. -pccking mówi

  Wiec jak masz znajmych którzy sa w taki sposób wyzyskiwani to poinformuj odpowiednie służby i po problemie .

 18. -pccking mówi

  poza tym Student na zleceniu Pracodawca, decydując się na zatrudnienie studenta na umowę zlecenie, nie opłaca od tego typu umowy składek na ubezpieczenie społeczne, pod warunkiem, że ze zatrudniony student nie ukończył 26 roku życia. i jest to wygodne dla studenta!

 19. -pccking mówi

  umowa o zlecenie ,dzieło jest instytucja ? co to za nowe określenie ?

 20. 88luker mówi

  … ale wielu moich znajomych wygrało procesy z pracodawcami z zakresu prawa pracy.

 21. 88luker mówi

  Poza tym nie wklejaj tutaj fragmentów z różnych stron www :)

 22. -pccking mówi

  nie prawo :P administracje :P

 23. -pccking mówi

  wiem co oznacza słowo instytucja ale z takim nazewnictwem sie nie spotkałem zęby te słowo określało umowę zlecenie czy tez działo.

 24. -pccking mówi

  są to przykłady wiec dlaczego nie ? pisać sobie możesz do woli ?
  nie rozumiem co tym komentarzem chcesz przekazać „… ale wielu moich znajomych wygrało procesy z pracodawcami z zakresu prawa pracy. ” ? mam Ci bić brawo ?
  stwierdzam fakt że umowa na zlecenie i dzieło jest przydatną formą zatrudnienia ? w jakim świecie żyje , w takim w którym twardo stąpam po ziemi i trochu juz poznałem realia.
  Poza tym lepiej wywoływać dyskusje bo więcej osób się może wtedy dołączyć do komentowania?:P a nie pierniczyć bez celu o tym ze fajne zdjęcia są na serwisie.

 25. -pccking mówi

  Albo nie doczytałem w tym artykule albo nie ma jednej z podstawowej informacji czyli
  że pracodawca sam określa wysokość świadczenia urlopowego w swojej firmie jak już podejmie się wypłacać tego typu świadczenie.

 26. -pccking mówi

  Do tego artykułu można w celu do informowania , przedstawić tekst ustawy :
  a mianowicie
  Przepis art. 3 ust. 4 z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.), dalej: ustawy o zfśs ustala tylko górną granicę świadczenia urlopowego, która nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego – odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika, a wysokość świadczenia dla pracowników zatrudnionych na część etatu i młodocianych ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.
  Choć można więcej dopowiedzieć na temat tego artykułu z pewnośćią rozwinę jakąś myśl odnośnie tego tematu w przyszłości.
  p.s
  Pani Maja niech sie pani zapozna z regulaminem.
  Zasady konkursu:

  Niedozwolone jest dodawanie komentarzy bezpośrednio po sobie w danym wątku.

  Treść komentarza musi dotyczyć komentowanego artykułu

 27. asdfgm mówi

  czyli wychodzi na to, że najlepiej jest pracować w firmie gdzie zatrudnionych jest więcej niż 20 osób, albo zostać nauczycielem:)

 28. -pccking mówi

  No tak w takich firmach najlepiej szukać zatrudnienia , ale świadczenia urlopowe też mają swoje zalety o ile są określone.

 29. asdfgm mówi

  ano właśnie „o ile sa określone”. a niestety w naszym prawie dużo rzeczy jest określonych, a pracodawcy i tak interpretują je na swoją korzyść.

 30. grazka mówi

  Jak wynika z artykułu lepiej się zatrudnić w firmie, która zatrudnia ponad 20-tu pracowników.

 31. grazka mówi

  Najważniejsze jak są znane zasady. Pracodawca informuje pracownika, że nie wypłaca świadczeń urlopowych. Teoretycznie pracownik ma wybór: pracować w takiej firmie lub nie.

 32. asdfgm mówi

  teoretycznie tak, ale w praktyce różnie to bywa;) a rezygnować z pracy, gdzie jedynym minusem jest to, że pracodawca nie wypłaca świadczeń urlopowych to niepoważne.

 33. grazka mówi

  Masz rację asdfgm, jest mało prawdopodobne, aby brak świadczeń urlopowych był kwestią decydującą o podjęciu pracy w takiej firmie.

 34. asdfgm mówi

  Gorzej jak świadczenia urlopowe są jednym z wielu minusów.

 35. edytka1120 mówi

  Nie najlepiej jest jak my ich nie otrzymamy ze względu na właściciela,

 36. asdfgm mówi

  no tak, ale jak piszą w artykule, właściciel wcale nie musi ich wypłacać.

 37. -pccking mówi

  No jak by było inaczej to by było napisane w artykule . wszystko zależy od szefostwa.

 38. edytka1120 mówi

  Pracodawca, który zdecyduje się na wypłatę świadczeń urlopowych dla swoich pracowników, może sam określić ich wysokość- i tu jest zapis na niekorzyść pracownika .

 39. -pccking mówi

  te świadczenia mogą być albo nie muszą być wiec dlaczego mają być niekorzystne dla pracownika . Jak są to sam fakt powinien być korzystny dla tego że pracownika.

 40. asdfgm mówi

  Ale jeżeli chodzi o urlopy to gdyby nie bylo zapisów na niekorzyść pracowników, to oni by wtedy to wykorzystywali tak, żeby częściej urlopować.

 41. -pccking mówi

  Zgadzam sie z lukerem w dalszym ciągu jest jeszcze wiele niedopowiedzeń ale wszystko idzie w dobrym kierunku

 42. asdfgm mówi

  Najważniejsze, aby ktoś chciał w tej kwestii cos zrobić.

 43. -pccking mówi

  Wszystko zależy od tego jaki szefem jest dany właściciel małego przedsiębiorstwa .

 44. asdfgm mówi

  Cyba dobry szef to skarb;P

 45. alka mówi

  co tyo znaczy – sam ustala wysokość? może dać ci 10 zł tytułem świadczenia urlopowego

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.