Systemy podatkowe

W obrębie każdego kraju obowiązuje określony system podatkowy, do którego muszą się dostosować wszyscy obywatele. Największe znaczenie system podatkowy ma dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, bowiem oni samodzielnie muszą opłacać wszystkie podatki i odprowadzać na nie zaliczki do Urzędu Skarbowego. Czym tak właściwie jest system podatkowy? Otóż, definiuje się go jako pewien zespół podatków, funkcjonujących w obrębie danego kraju. System podatków tworzy całość prawną i ekonomiczną. Zasadniczo, jest to zbiór przepisów prawnych i instytucji finansowych, które decydują o typie i wysokości podatków oraz zajmują się ich poborem od obywateli.

podatkiSystem podatkowy zawiera nie tylko przepisy stricte związane z podatkami, ale również określające podmioty uprawnione do pobierania podatków, płatników podatków, jak i wszystkie instytucje wyznaczające ich wysokość i warunki odprowadzania.

Podstawowym dochodem budżetu państwa są podatki, dlatego tak ważny jest sprawnie działający system podatkowy. Jeśli przepisy dotyczące podatków zostaną określone spójnie i właściwie, wówczas rozwój kraju jest ułatwiony. Dodatkowo, system podatkowy, jak i w ogól same podatki, jest narzędziem umożliwiającym sprawowanie przez władze państwa funkcji redystrybucyjnej. Dzieje się to poprzez ustanawianie ulg i zwolnień podatkowych, czy też zróżnicowanych stawek podatków.

Podstawą opłacania podatków i ustanawiania wszelkich zwolnień w naszym kraju jest Konstytucja. Nakładanie podatków na nowe grupy osób i zmiany w przepisach podatkowych wymagają nowelizacji odpowiedniej ustawy. Podobnie jest w przypadku wyznaczania podmiotów i przedmiotów opodatkowania, zmianach obowiązujących stawek podatkowych oraz umorzeń podatkowych itp.

W Polsce można wyróżnić dwa rodzaje podatków – bezpośrednie i pośrednie. W ich obrębie zaś mówi się o tytułach podatkowych, które objęte są materialnym szczególnym prawem podatkowym.

Wśród podatków bezpośrednich, nakładanych na dochód bądź też majątek podatnika w Polsce, wymienia się: podatek dochodowy, zarówno od osób fizycznych (PIT), jak i od osób prawnych (CIT), podatek rolny, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn, podatek od nieruchomości, podatek, leśny, podatek od środków transportu oraz podatek od posiadania psów.

W gronie podatków pośrednich, płaconych podczas nabywania dóbr, znajduje się mniej rodzajów podatków. Mowa tu o podatkach od towarów i usług, czyli o podatku VAT, podatku akcyzowym oraz o podatku od gier.

Nie tylko polska Konstytucja reguluje kwestie podatkowe w naszym kraju. Przepisy związane z podatkami, ulgami podatkowymi, podatnikami i wszelkimi umorzeniami podatków zawarte są również w obowiązującej Ordynacji Podatkowej. Nowelizacja tej ordynacji także wprowadza zmiany w polskim systemie podatkowym.

Zmiany w systemie podatkowym obserwowaliśmy chociażby w 2011 roku, kiedy to w Polsce został wprowadzony wyższy podatek VAT.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

33 Komentarze

 1. Maja mówi

  to fakt że jest wyższy podatek VAT,ale sądze że 2012 r może wzrosnąć …

 2. asdfgm mówi

  wyższy vat prowokuje do rozrastania się czarnego rynku, państwo powinno pomyśleć o innych metodach szukania oszczędności, a nie kombinując z vatem.

 3. -pccking mówi

  Albo przeczołgałem albo brakuje w podatkach bezpośrednich :
  -podatku tonażowego.

 4. 88luker mówi

  Hej, mam pytanie – jak przebiega proces wysyłki nagród w zakończonym konkursie ? :) Bo mija 6 dzień od rozstrzygnięcia a do mnie jeszcze nic nie dotarło …

 5. Maria mówi

  @redakcja-pytanie odnośnie konkursu czy nagrody z pierwszej edycji zostały wysłane,bo często sprawdzam na pocztę i nic……

 6. -pccking mówi

  Z tego co widzę to Maria – Maja to jedna osoba która ma dwa konta na tym serwisie bo z tego co pamiętam to Maja wygrała a nie Maria w pierwszej edycji.

 7. grazka mówi

  Mądry system podatkowy przysparza państwu zysk, który trafia do skarbu państwa, a więc w konsekwencji wraca do podatnika. Jednak ważny jest umiar w windowaniu podatków, bo to z kolei napędza inflację.

 8. Maja mówi

  -pccking-nie mam DWÓCH kont,tylko JEDNO. zawsze loguję się przez facebooka tylko tym razem pod komentarzem wpisałam swoje imię BEZ LOGOWANIA aby dodać komentarz odnośnie konkursu. Nie trzeba sie logować ani rejestrować aby dodać na tym serwisie komentarza.

 9. Paulina mówi

  Do laureatów I jak tam z tym konkursem nagrody są ? konkurs wiarygodny. ?

 10. Maja mówi

  @Paulina-konkurs został zakończony 31 maja..do dziś nie mam nagrody. Napisali mi że w zeszłym tygodniu wysłali.Ponad tydzień czekam i nic.

 11. grazka mówi

  Odnoszę wrażenie,że część komentarzy jest zupełnie nie na temat artykułu ;) A jest on o tyle ciekawy, że dotyczy nas wszystkich.

 12. 88luker mówi

  Ja już ponad 2700 komentarzy napisałem w poprzedniej edycji konkursu na temat, a teraz czekam na obiecaną nagrodę, która strasznie długo do mnie wędruje, zastanawiam się czy w ogóle została nadana ?

 13. do grażki mówi

  Twój poprzedni komentarz dotyczący tego że coś jest nie na temat też jest zaliczany do tego grona wiec siedź cicho patrz na ten monitor i dalej kopiuj i wklejaj komentarze .

 14. Maja mówi

  grażka-odbiegamy od tematu, bo chcemy wiedzieć czy ktoś z I edycji dostał nagrodę o którą walczył ponad miesiąc. Zaraz będzie 2 tygodnie od zakończenia I edycji i nic…widzę że ty też grasz to powinnło cię interesować to choć trochę na czym stoisz.

 15. -pccking mówi

  Przepraszam że nie na temat ale dla wszystkich tych co wątpili w autentyczność konkursu to muszę powiedzieć że KONKURS JEST WIARYGODNY !! właśnie otrzymałem nagrody
  kartę podarunkową empiku
  zeszyt
  i długopisy
  List został nadany 17.06.11
  Dziękuje bardzo i polecam wszystkim ten serwis:)i aktywne uczestniczenie w społeczeństwie msp.pl.

 16. grazka mówi

  Cieszę się, że otrzymaliście swoje nagrody. Jeśli kogoś uraziłam to przepraszam. A co do komentarza #14- to grzeczność nakazuje przedstawić się rozmówcy. Niemniej jednak wracając do artykułu, podatki bezpośrednie czy pośrednie, dotykają nas wszystkich. Nasze dochody, paliwo, wódka, wszystko obłożone jest podatkiem.

 17. asdfgm mówi

  No niestety wszystko drożeje, a Vat w tym roku podniesiony dodatkowo uwidocznia ten skok cen. A podobno to jeszcze nie koniec podwyżek podatkowych.

 18. edytka1120 mówi

  Jak słyszę tylko słowo podatek to mnie aż mdli, artykuł pełen ciekawostek .

 19. asdfgm mówi

  Ale gdyby nie bylo podatków państwo by nie funkcjonowało.

 20. -pccking mówi

  Nagorsze są podatki od wygranej nie dosc że sie wygra to trzeba oddać 10% jak wygrana przekroczy 3 krotność najniższej krajowej .

 21. asdfgm mówi

  Ano niestety, nawet i wygrane nie wywinęły się od podatków.

 22. -pccking mówi

  podatek od wzbogacenia towarzyszy nam bardzo długo szkoda że nie da sie go zmniejszyć . ale to tak już jest podstawowym dochodem budżetu państwa są podatki

 23. asdfgm mówi

  Dokładnie, bez względu czy to podatki bezpośrednie czy pośrednie.

 24. -pccking mówi

  tak jak to zostało trafnie zauważone w artykule zmiany w systemie podatkowym obserwowaliśmy chociażby w 2011 roku, kiedy to w Polsce został wprowadzony wyższy podatek VAT. politycy uważają że te podwyżki na vacie nie by zbyt zauważalne .

 25. 88luker mówi

  W sumie to bez różnicy, nie ogłoszono jeszcze oficjalnej daty wyborów :)

 26. asdfgm mówi

  Ale niedługo na pewno ogłoszą:)

 27. kasa fiskalna mówi

  Przepisy odnośnie kas fiskalnych też wchodzą z interpretacją wstecz. I nie są logiczne tylko po to są zmieniane żeby wyciągnąć kasę. A to wygląda tak ,że ci którzy w roku ubiegłym mieli obrót do 40tys netto w tym roku mają zmienione na 20 tys . Ok. Tylko że ustawa działa wstecz i już w zeszłym roku ( a nie jak mowili od 2013) te obroty są liczone do 20tys. Durne i chamskie wyciąganie kasy na kasę. Żeby było śmiesznie ,paragony są drukowane tylko nie przez kase fiskalną.PO tak rządzi.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.