Zastosowanie kodów kreskowych w magazynach

Kody kreskowe są obecne w zasadzie wszędzie. Możemy je zauważyć na produktach spożywczych, warzywach i owocach, butach, czy ubrankach dziecięcych. Generalnie, znajdują one zastosowanie przede wszystkim w szeroko pojmowanej gospodarce magazynowej.

 

Każdy kod kreskowy to nic innego, jak źródło pewnych informacji, ważnych dla danego przedsiębiorstwa. Jest to graficzna prezentacja informacji, za pomocą kresek i odpowiednich odstępów pomiędzy nimi. Kody kreskowe mają zakodowane pewne dane, które przy użyciu odpowiednich urządzeń można w przyszłości szybko i jednoznacznie odczytać. Warto podkreślić, że sam kod nie ma ładunku informacyjnego. Pokazuje on jedynie miejsce, w którym znajduje się owy zbiór informacji, który został przyporządkowany uprzednio określonemu oznaczeniu.

Najczęściej kody kreskowe wykorzystuje się w sklepach i niezliczonych magazynach. Służą one do identyfikowania towarów znajdujących się w obrocie. Zdecydowanie najbardziej powszechne zastosowanie ma standaryzowany system kodów kreskowych EAN. Można wyróżnić trzy odrębne typy tego systemu kodowania. Mowa tu o kodach EAN-8, EAN-13 oraz EAN-128. Pierwszy z wymienionych kodów najczęściej występuje na opakowaniach jednostkowych, gdzie nie mieści się kod kreskowy EAN-13. Ten ostatni występuje również na podobnych opakowaniach, jak i na jednostkowych opakowaniach transportowych. Z kolei, kody EAN-128 znajdziemy na zbiorczych opakowaniach transportowych, takich jak palety.

Ważną cechą stosowania kodów kreskowych w praktyce gospodarki magazynowej, jest fakt, że tego typu oznaczenia są unikatowe dla produktu. Wynika z tego, że w żadnym przypadku nie mogą się one powtarzać. Każdorazowo towar musi mieć więc unikalny kod kreskowy. Nawet, jeśli towar został wyłącznie zmodyfikowany w pewien sposób, zawsze należy zastosować inny już numer kodu kreskowego. Z kolei, w przypadku zmiany ceny towaru, zmiana kodu jest zbędna. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy w ramach danego towaru następuje niewielka, nieistotna w gruncie rzeczy zmiana składników, albo zmiana wagi. Kodów nie zmienia się, jeśli do produktu producent dołącza coś w ramach gratisu, albo zmienia się opakowanie pod względem graficznym.

Ten sam kod naturalnie nie może być przyporządkowany do dwóch różnych produktów. Obowiązkiem kontroli nadawania kodów kreskowych poszczególnym towarom obarczony jest ich producent. Jeśli dojdzie do umieszczenia tych samych numerów na dwóch zupełnie odmiennych produktach, to on ponosi tego prawne konsekwencje. Zmiana kodów zawsze pociąga za sobą niebagatelne koszty. Z uwagi na to, że producent nie może w żadnym razie dopuścić do powtórzenia się numerów z kodów kreskowych w różnych towarach, to na gruncie każdego przedsiębiorstwa powinien być prowadzony specjalny rejestr numerów produktów. To w zdecydowany sposób ułatwi zastosowanie kodów kreskowych w praktyce w magazynach firmowych.

Ważnym wytycznym w zastosowaniu kodów kreskowych w gospodarce magazynowej jest to, że oznaczenia kodowe i numeryczne znajdujące się na poszczególnych opakowaniach jednostkowych powinny być kategorycznie inne, niż kody umieszczone na kartonach, w których znajdują się owe opakowania jednostkowe.

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

39 Komentarze

 1. patryykk16 mówi

  dobry pomysl to jest z tymi kodami :)

 2. michal88sjz mówi

  świetny pomysł

 3. nocturna666 mówi

  System, który sprawdza się doskonale w logistyce magazynowej. Ciężko sobie w obecnych czasach wyobrazić pracę bez kodowania. Zarówno w zarządzaniu magazynem jak i w każdym większym sklepie. oszczędność czasu.

 4. Sergiusz mówi

  Uwielbiam kody kreskowe! :D

 5. Maja mówi

  kto by pomyślał jedna cyfra źle i już kod nieważny

 6. 88luker mówi

  Mam wrażenie, że z czasem kody kreskowe znikną w toku rozwoju :)

 7. -pccking mówi

  no dobrze że sa te kody bo w hipermarketach ściemy są i trzeba często sprawdzić rzeczywista cene produktu

 8. 88luker mówi

  Dlatego warto kierować się starą, sprawdzoną zasadą, która głosi że „przezorny zawsze ubezpieczony” :)

 9. -pccking mówi

  No tak zdarza sie ale nie zawsze można sie ustrzec przed takim rodzajem szachrajstwa :P

 10. -pccking mówi

  Ale zastosowanie kodów w magazynach to juz nie taka inowacja . raczej bym powiedział ze sprawdzony patent.

 11. -pccking mówi

  No racja , zwłaszcza jak masz wyliczone a tu przy kasie takiego klina cenowego dostajesz .

 12. -pccking mówi

  Sprawdzone patenty sie powiela . :)

 13. -pccking mówi

  I dlatego teraz ciężej o innowacje .

 14. 88luker mówi

  Zwłaszcza, gdy idzie się na ilość a nie na jakość !

 15. -pccking mówi

  Co artykułu użycie kodów kreskowych usprawnia pracę również podczas rozkładania zakupionych towarów. Po wprowadzeniu dostawy (czytnikiem lub po wczytaniu faktury w wersji elektronicznej od wybranego dostawcy) można skorzystać z opcji wydruku etykiet towarowych na specjalnej drukarce etykiet. Otrzymany w ten sposób komplet nalepek może zawierać oprócz kodu kreskowego towaru między innymi lokalizację (półkę), na którą należy ten towar odłożyć.

 16. Maja mówi

  to jasne jak słońce na każdym produkcie są kody..

 17. grazka mówi

  Kody kreskowe wprowadzają jednak jakiś porządek i łatwiej nad tym całym interesem zapanować.

 18. edytka1120 mówi

  Jak dla mnie kody to czarna magia, ale ułatwiają życie.

 19. -pccking mówi

  Można porównać jak było za czasów gdy Kody kreskowe jeszcze nie istniały z czasami obecnymi . i w jaki sposób kody kreskowe wpłynęły na kształtowanie sie procesów .

 20. asdfgm mówi

  „Ten sam kod naturalnie nie może być przyporządkowany do dwóch różnych produktów.” Wykorzystują to markety, które robią promocję typu, „jak znajdziesz tańszy produkty u konkurencji zwrócimy ci kase”, bo mogą zrobić tak, że w jednym markecie identyczny produkt, będzie osnaczony innym kodem kreskowym.

 21. edytka1120 mówi

  Przy tych kodach można dostać oczopląsu, jednak wydaje mi się że są one niezbędne

 22. -pccking mówi

  Też mi sie wydaje że są niezbędne , co do wypowiedzi asdfgm to jest mała szansa na to co pisze wiekszośc produktów posiada takie same kody nadane przez producenta. i nie wązne czy kupisz w sklepie A czy B ten sam kod jest na opakowaniu produktu.

 23. 88luker mówi

  Mnie się wydaje, że świat bez nich świetnie by sobie dał radę :)

 24. -pccking mówi

  Swaty bez takiego bufona jak ty też by był lepszy ale cóż trzeba żyć dalej . choć trochu masz racje na pewno by czymś musieli by je zastąpić np technologia odczytywania itp

 25. sola mówi

  a jakoś do tej pory nie wprowadzono nic lepszego, tańszego ;]

 26. 88luker mówi

  Świat się rozwija, z dnia na dzień, nigdy nic nie wiadomo :)

 27. alineczka131 mówi

  No te kody kreskowe można wszedzie spotkac :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.