Zatrudnienie pracownika na okres próbny

Pracodawca zatrudniający nowego pracownika ma możliwość zdecydowania się na różne formy zatrudnienia, wśród których jedną z ciekawszych propozycji jest umowa na okres próbny. Dzięki zawarciu tego rodzaju umowy pracodawca otrzymuje możliwość sprawdzenia umiejętności i kompetencji pracownika w praktyce, ale nie ponosząc przy tym zbyt dużych kosztów. Z jednym pracownikiem może on zawrzeć umowę na okres próbny wyłącznie jeden raz. Nie może ona obejmować dłuższy czasookres niż 3 miesiące.

Umowę na okres próbny sporządza się na piśmie, w terminie do 7 dni od daty podjęcia pracy. Powinny się w niej znaleźć zapisy precyzujące rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania, jak również termin rozpoczęcia wykonywania obowiązków zawodowych i wynagrodzenie, które będzie odpowiadało rodzajowi pracy. Pracodawca ma 7 dni od daty zawarcia umowy na okres próbny na sporządzenie i wysłanie do ZUS zgłoszenia do ubezpieczenia pracownika.  Umowa na okres próbny jest korzystna z punktu widzenia pracodawcy, a to z uwagi na skrócone okresy jej wypowiedzenia. Wynoszą one:

 • 3 dni robocze, dla okresu próbnego wynoszącego nie więcej niż 2 tygodnie,
 • Tydzień, dla okres próbnego wynoszącego więcej niż 2 tygodnie,
 • 2 tygodnie, dla okres próbnego wynoszącego 3 miesiące.

 

okres probny

Bez względu na to, w jakiej formie zawarto umowę o pracę, czyli czy jest to umowa o pracę czy umowa na okres próbny, jest ona objęta obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, ubezpieczeniem chorobowym, wypadkowym, jak również składkami na fundusz pracy oraz fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Składka na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 1,8%, na ubezpieczenie emerytalne – 9,76%, na ubezpieczenie rentowe – 6,5%, na ubezpieczenie chorobowe 2,45%, na fundusz pracy – 2,45%, zaś na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych – 0,15%. Jeśli pracownik złoży oświadczenie PIT-2, wyliczana jest kwota wolna od podatku.

Pracodawca zatrudniający nowego pracownika za każdym razem powinien zdecydować się na zatrudnienie go na podstawie umowy na okres próbny, dzięki czemu będzie miał okazję sprawdzić, jak ułoży się pomiędzy nimi współpraca. W takim wypadku unika się wielu rozczarowań, jeśli na przykład pracownik nie ma takich umiejętności, o których pisał w swoim CV. Warto przy tym zwrócić uwagę na koszty wynagrodzenia, które w okresie próbnym powinny być naturalnie mniejsze, bowiem pracownik wówczas nabywa dopiero wszelkich umiejętności, niezbędnych do wykonywania przyszłych obowiązków zawodowych na danym stanowisku pracy.

W zasadzie w każdym przypadku zatrudniania nowego pracownika opłacalne dla pracodawcy jest zawarcie 3-miesięcznej umowy próbnej. Jedynie w przypadku, gdy zatrudniany jest specjalista, który szybko może zostać „podkupiony” przez konkurencyjną firmę, opłaca się od razu zawrzeć umowę o pracę.

Przed podpisaniem umowy na okres próbny należy skierować pracownika na badania lekarskie, określające jego przydatność do pracy. Następnie podpisywana jest umowa i zgłaszany jest pracownik do ZUS. Ostatnim krokiem jest przeszkolenie BHP potwierdzone podpisem złożonym przez pracownika.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

47 Komentarze

 1. 88luker mówi

  Umowy na okres próbny zawsze są dość stresujące dla pracownika, musi się on wówczas bardziej starać.

 2. -pccking mówi

  i podczas tych okresów próbnych nie chorować wiem cos o tym

 3. -pccking mówi

  Ale artykuł na pewno przyda się ludziom którzy po raz pierwszy będą podpisywać tego typu umowę

 4. 88luker mówi

  Tak, to prawda z czasem wydaje mi się, że ten portal będzie bardzo popularny :)

 5. -pccking mówi

  No bardzo możliwe ale , brakuje tutaj tylko regulaminu serwisu

 6. Maja mówi

  zazwyczaj jest tak że na okres próbny nie płacą

 7. -pccking mówi

  Nie spotkałem sie z takim czymś choć raz koleżanka mi mówiła że była na okresie próbnym nie formalnych tzn bez umów jeden dzień jako kelnera pracodawca chciał zobaczyć czy sie w ogólne nadają

 8. 88luker mówi

  Okres próbny najbardziej korzystny czas dla pracodawcy :)

 9. -pccking mówi

  no cóż żyjemy w takim kraju jakie mamy rządy.

 10. -pccking mówi

  tendencja oraz miejsce zamieszkania

 11. -pccking mówi

  Ale w niektórych miastach wojewódzkich życie dużo nie odbiega od życia na poziomie innych zachodnich państw.

 12. -pccking mówi

  Ale fakt wynagrodzenie w Polsce jest strasznie zróżnicowana i niesprawiedliwa

 13. 88luker mówi

  Chociażby w różnych badaniach statystycznych tak wychodzi :)

 14. -pccking mówi

  No zgadza się bardzo ważne choć migracja miedzy miastowa jest coraz popularniejsza.

 15. -pccking mówi

  Do średniej nie powinni się wliczać ludzie tacy jak prezesi banków politycy przedsiębiorcy itp którzy zarabiają na miesiąc więcej niż 30 tys bo tylko zawyżają średnia płace krajową która tak naprawdę w niczym nie przypomina realiów.

 16. -pccking mówi

  No tak na pewno mieli by inne zdanie

 17. -pccking mówi

  ale jak ludzie patrzą na ta średnia krajową 3033 zł to trochę im mina rzednie

 18. Maja mówi

  według mnie powinnli płacić za okres próbny,przecież pracownicy muszą z trzegoś żyć…

 19. -pccking mówi

  Ale artykuł daję podstawową orientacje w sferze praw jakie przysługją pracownikowi na okresie próbnym czyli np pod czas wypowiedzenia.:
  3 dni robocze, dla okresu próbnego wynoszącego nie więcej niż 2 tygodnie,
  Tydzień, dla okres próbnego wynoszącego więcej niż 2 tygodnie,
  2 tygodnie, dla okres próbnego wynoszącego 3 miesiąc

 20. asdfgm mówi

  uważam, że okres próbny powinien być płatny, ale mniej. niestety firmy często wykorzystują ludzi zatrudniając ich na próbę, a potem zwalniają i zatrudniają następnych. dzięki temu nie muszą zawierać umów o pracę i mają większe zyski.

 21. grazka mówi

  Według mnie okres próbny jest korzystny zarówno dla przcodawcy jak i dla pracownika. Jedna strona ma możliwość sprawdzenia kompetencji i umiejętności nowej osoby na danym stanowisku, a druga czy dana praca jej odpowiada.

 22. edytka1120 mówi

  Uważam że okres próbny to znakomity pomysł, jest okazją do sprawdzenia pracownika przed jego przyjęciem .

 23. asdfgm mówi

  Ale ktoś powinien czuwać nad tym, czy pracodawcy nie nadużywają takiej możliwości. Bo trochę podejrzane byłoby, gdyby na jednym stanowisku w ciągu np roku było na próbę 5 pracowników.

 24. -pccking mówi

  Okres próbny jest wykorzystywany przez niektórych pracodawców w sposób zły . przyjmują na okres próbny , nie dają później przedłożenia umowy i szukają następnego następnej na okres próbny

 25. edytka1120 mówi

  ” Pracodawca zatrudniający nowego pracownika za każdym razem powinien zdecydować się na zatrudnienie go na podstawie umowy na okres próbny” będzie to możliwość sprawdzenia się zarówno dla pracownika jak i dla pracodawcy.

 26. -pccking mówi

  No tak ale 3 miesięczny okres próbny mija i się nie otrzymuje przedłużenia , niektóre firmy tak właśnie jadą na tym . bo wiadomo na okresie próbnym zawsze mniej zarobisz niż na umowie o prace na czas okreslony czy też nieokreślony.

 27. asdfgm mówi

  Dokładnie, gorsze są tylko firmy, które przyjmują na praktyki;) Ale często okres próbny jest niezbędny, bo jak osoba zupełnie nie ma doświadczenia, to dlaczego pracodawca miałby płacić jej jak tej, która pracuje juz 20lat?

 28. -pccking mówi

  A dlaczego nie jeżeli spełni wymagania na okresie próbnym i bedzie pózniej pełnić funkcje taka samą jak osoba która 20 lat dłuzej pracuje to powinna dostać tak samo według kp co ta baba jedyna róznicą jaka miedzy nimi moze być to róznica premi za wysługe za lata pracy itp

 29. asdfgm mówi

  Jeżeli przejdzie pozytywnie okres próbny to jak najbardziej należy jej się taka sama stawka, ale nie na okresie próbnym.

 30. -pccking mówi

  No premia czasem robi robote. ale wracając do tematu zatrudnienie pracownika na okres próbny jest w sumie takim drogowskazem dla pracodawcy czy dany pracownik sie nada czy nie.

 31. asdfgm mówi

  Ale też okres próbny jest czasem dla pracownika na wdrożenie się do nowej firmy.

 32. -pccking mówi

  no tak , i jest to chyba podstawa w założeniach pracownika żeby sie wdrążyć w temat i prace jaką ma wykonywać.

 33. asdfgm mówi

  Generalnie się zgadza;)

 34. Magdalena mówi

  zazwyczaj pracownik zatrudniony na okres próbny przeżywa duży stres – musi pokazać się z najlepszej strony

 35. alucia mówi

  byłam na okresie próbnym 3 tygodnie po tym czasie zadzwoniła do mnie kierowniczka powiedziała że może za miesiąc mnie przyjmą… Czy za te 3 tygodnie pracy powinna mi zapłacić??

 36. Wiktor Pelc mówi

  Niestety nie raz spotykałem się z przypadkiem, że firma zatrudniała co raz to nowych pracowników „na próbę”. Jak się później okazało, była to taktyka pracodawcy, który nie chciał wydawać pieniędzy na zatrudnienie nowej osoby i wykorzystywał każdą kolejną przez okres próbny. Trzeba także uważać na druczki podane do podpisu, może się okazać, że pracodawca w umowie zapisał, że nasze wygrodzenie będzie o wiele mniejsze w tym okresie. Jest to najlepszy okres dla pracodawcy, ponieważ on dyktuje warunki, natomiast ludzie ubiegający się o pracę często nie chcą się sprzeciwiać.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.